Epoksi Reçineler

Epoksi Reçineler: Düşük kıvamlı sıvı halden yüksek erime noktalı katı hale geçebilirler, başka bir deyişle eşsiz özelliklere sahip birçok malzeme üretilebilir.

Geçmiş

Yaklaşık 50 yıldan fazla bir süredir piyasada olan epoksi reçineler, en başarılı plastik türlerindendir. Düşük kıvamlı sıvı halden yüksek erime noktalı katı hale geçebilirler, başka bir deyişle eşsiz özelliklere sahip birçok malzeme üretilebilir. Örneğin evde meşrubat kutularında ve özel ambalajlarda kullanıldığında içeriği ve lezzetini koruyan bir astar görevi görür. Ayı zamanda yatak, bahçe sandalyeleri, ofis ve hastane mobilyaları, süpermarket yük arabaları ve bisikletler gibi birçok şeyde koruyucu bir kaplama olarak kullanılır. Sektörlerin çoğunda koruyucu kaplama malzemesi olarak kullanılır. Örneğin gemi yüzeylerini ve petrol platformları kötü hava koşullarından koruyan özel boyalarda ve hatta rüzgar türbinlerinde kullanılır.

Özellikler

Bu sentetik reçineler, düşük kıvamlı sıvılardan yüksek erime noktalı katılara kadar herhangi bir fiziksel durum olabilir. Birçok kür malzemesi veya sertleştiriciyle "çapraz bağlandığında" benzersiz özelliklere sahip bir sürü malzeme oluşturabilir ve bu sayede hemen hemen bütün sektörlere önemli katkılar sağlayabilir.

Uygulamalar

Epoksi bazlı malzemeler kaplamalar, yapışkanlar ve karbon fiber ve fiberglas güçlendiricilerin kullanıldığı kompozit maddeler gibi yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Epoksiler ve ticari olarak piyasada bulunan türevlerinin kimyasal yapısı, sayısız özelliğe sahip kür polimerlerinin üretilmesine imkan sağlar. Genelde epoksiler, aşınmaya, kimyasallara ve ısıya karşı sahip olduğu mükemmel dayanıklılığı, neredeyse mükemmel mekanik özellikleri ve çok iyi elektrik yalıtım özellikleriyle bilinir. Epoksilerin çoğu özelliği değiştirilebilir (örneğin epoksilerin tipik olarak elektriği yalıttığı biliniyorken, elektriği iyi ileten gümüş dolgulu epoksiler de mevcuttur). Elektronik uygulamalara yönelik yüksek ısı yalıtımı ve ısı iletkenliğiyle beraber yüksek elektrik direnci özellikleri sunmaktadır:

• Boya ve kaplamalar
• Yapışkanlar
• Endüstriyel aletlerle şekillendirme ve kompozitler
• Elektrikli sistemler ve elektronik eşyalar
• Tüketici ve denizcilik uygulamaları
• Havacılık ve uzay uygulamaları
• Biyoloji
• Sanat

Süreçler

Geri Dönüşüm

Sık Sorulan Sorular

Etiketler

Sayfa başına dön