Elektrik & Elektronik

Basit kablolar ve ev aletlerinden akıllı telefonlara, elektrik ve elektronik sektöründe yaratılan en son cihazların çoğunda yeni nesil plastiklerden faydalanılmaktadır. Plastikler, getirdiği çeşitlilik ve çok yönlülük sayesinde elektrik ve elektronik sektöründe yeniliğe önemli katkı sağlar.

Elektrik ve elektronik uygulamalarının tasarımcıları, benzersiz özellikleri nedeniyle plastiğe başvurmaktadır. Bu özellikler arasında şunlar bulunur:

Kaynak verimliliği: Polimerler, enerjinin daha uzun süre depolanmasına yardımcı olabilir. LCD ekranlar, tüplü sıradan ekranlara göre daha az elektrik tükettiğinden dolayı günümüzde daha yaygın kabul görmüştür. Plastik parçaların tasarım esnekliği, çamaşır makinelerine sud kostik yerleştirilmesi gibi uygulamalarla gözle görünmez bir kaynak verimliliği imkanı tanıyarak su tüketimini azaltıp A+++ sınıfı verimlilik sağlar.


Hafiflik: Plastiğin akıllı telefonlar gibi küçük aletlerde kullanımı, başvurulan farklı polimer türleriyle beraber artış göstermiştir. Plastikler sayesinde daha küçük ve hafif kulaklıklar üretilebilmiştir.  

Direnç: Plastiğin elektrik yalıtkanlığına ek olarak mekanik darbe ve baskılara karşı direnç, esneklik ve dayanıklılık gibi özellikleri, onları emniyetli, güvenilir ve verimli güç kaynakları gibi hayati uygulamalar için ideal yapar.

 

 
Yangın güvenliği: Alev geciktiriciler, elektrik kaynaklarından yangın çıkması ihtimaline karşı parlamayı önlemeye yönelik birçok çözüm sunduğu için ürün güvenliği mevzuatında zorunlu kılınmıştır.  

 

Etiketler

Sayfa başına dön