Plastiklerin olduğu bir dünya daha hafif

Plastikler, kendi enerjinizi boşa harcamamanıza yardımcı olabilir. Plastik ambalajlar, alışveriş yükünüzü azaltabilir.

Ağır işlerden narin işlere kadar: sihirli ambalaj malzemesi

Diş fırçaları, ağır iş makineleri, meyve, alkollü içkiler, et ya da farmasötikler gibi milyonlarca ton gıda ve mal üreticiden son tüketiciye taşınıyor. Bu mallar üretilirken genelde ciddi bir enerji sarfiyatı oluyor, zarar görmeden ve hızlıca müşteriye ulaştırılmaları gerekiyor. Piyasada plastikler kadar akıllı ve çevre dostu çözümler sunacak beceri ve kullanışlılığa sahip başka bir malzeme neredeyse yok.

Yalnızca birkaç miligram ağırlığa sahip olan incecik bir film et, meyve, sebze, peynir ve kahveyi kaplayarak koruyabilir, aynı zamanda ürünler gideceği yere ulaşana kadar onların taze ve sağlıklı kalmalarını garanti edebilir. Denizde yakalandığı andan itibaren dondurucuda yerini alana kadar serin tutulması gereken balık, mükemmel bir örnektir. Modern polimer malzemeler olmadan bunun elde edilmesi imkansız olurdu.

Sayısız farklı ambalaj türünün ortak bir noktası var; gittikçe daha hafif, daha az hacimli ve daha dayanıklı hale geliyorlar. Bu özellikler sayesinde değerli hammadelerin israfı önleniyor, taşınacak olan tek kullanımlık ve iade edilebilir ürünlerin ağırlığı ve dolayısıyla da ilgili navlun maliyetleri düşürülüyor. Plastik ambalajlar toplam ürün ağırlığının ortalama %1-3'ünü oluşturur. 200 gram peyniri 2 gram plastik film kullanarak paketleyebilirsiniz. 1.5 litre sıvıyı yalnızca 38 gram ağırlığında bir şişede güvenli şekilde saklayabilirsiniz.125 gramlık bir yoğurt kabı yalnızca 4.5 gram ağırlığındadır. Plastik ambalajların ekolojik bilançosu, yani üretim, taşıma ve bertaraf işlemlerinde tüketilen enerji miktarı ve çevreye olan diğer etkilerini genel anlamda mükemmeldir. Dolayısıyla plastik süt şişeleri gibi plastik ambalaj uygulamalarına "Mavi Melek" Çevre Etiketi gibi ödüller verilir.

Etiketler

Sayfa başına dön