Plastikler sayesinde soğuk tutun

Halihazırdaki buzdolaplarında kullanılan plastik yalıtım sistemleri yiyecek ve içeceklerinizin daha az enerji tüketerek daha uzun süreyle taze ve serin kalmasını sağlar.

Evde: İnsanların hayatını ve doğanın işini kolaylaştırıyor

Çamaşır makineleri, buzdolapları, LED ekranlar, bulaşık makineleri... Plastikler o kadar sıradanlaştı ki, artık fark edemiyoruz bile. Plastiğin hünerleri yalnızca yemek pişirme ve bulaşıkların yıkanmasıyla sınırlı değil. Modern polimer malzemeler, enerji ve su gibi değerli kaynakları daha birkaç yıl önce hayal bile edilemeyen bir şekilde tasarruflu kullanmamıza yardımcı olur.

Düşük elektrik sarfiyatı

Soğutucular ve buzdolapları yakın bir zamana kadar enerjiyi en çok israf eden modern ev eşyaları arasında gösteriliyordu. Günümüzde A enerji sınıfına dahil olan modern buzdolapları, 1990'larda yapılanlardan %50 gibi bir oranda daha az enerji tüketiyor. Hatta gelişmiş A++ enerji sınıfındaki eşyalar %70 daha az enerji tüketiyor. Birinci sınıf kaliteye sahip plastik yalıtım köpüğünün sağladığı yararlar sayesinde bu mümkün oluyor. Soğuğun dışarı çıkmasına izin vermeyerek gerçek enerji tasarrufu sağlıyor.

Yeni çamaşır makinelerinin su tüketimi akıllı plastik mühendisliği sayesinde daha önce olmadığı kadar düştü. Tamburu çevreleyen plastik muhafaza tam olarak oturuyor, kullanılmayan suyun toplanabileceği ölü noktaları en aza indiriyor. Çamaşır makineleri 1985 ile 1990 yılları arasında her yıkamada yaklaşık 100 litre su tüketiyordu; ancak modern makineler ve detarjanlar bunu 50-60 litreye düşürmeye yardımcı olmuştur. Fransa'da çamaşır makinelerini yılda yaklaşık 100 kez çalıştıran 24 milyon evde bu gelişme sayesinde en az 950 milyon litre daha az içme suyu tüketiliyor.

Aynı şekilde ısıtma sistemleri de daha az elektrik tüketiyor. Küçük plastik duş başlığımız dahi göründüğü gibi değil; sofistike su sistemleri su tüketimini %50'ye kadar düşürüyor.

Etiketler

Sayfa başına dön