Plastikler sayesinde rüzgarın enerjisine sahip olun

Rüzgar enerjisi bedava, peki plastikler olmadan rüzgar enerjisini yakalamanın mümkün olmadığını biliyor muydunuz? Rüzgar türbinlerinin kapaklarında ve devasa pervanelerde kullanılan özel plastikler, bu çevre dostu enerji kaynağını yakalamayı sağlıyor. Yenilenebilir enerji kaynakları emin adımlarla gelişiyor. Güneş ve rüzgar enerjileri, jeotermal ısı ve biyo kütle asla tükenmez. Avrupa'nın her yerinde ısıtma, sıcak su ve elektrik için kullanılan yenilenebilir enerjiyi gelişmiş plastik teknolojilerinin mümkün kıldığı yenilikçi çözümlere borçluyuz.

Rüzgar Enerjisi – yıl boyunca

Rüzgar enerjisi, yenilenebilir enerji kaynaklarından yalnızca biridir. Bu enerjiyi ticari ölçekte elde etmek için yel değirmenlerinin çok uzun rotor kanatlarına sahip olması gerekir. Bu kanatlar neredeyse tamamen liflerle güçlendirilmiş plastiklerden elde edilir; çünkü yalnızca bu malzeme, bu büyüklükte bir rotorun dayanabileceği daimi mekanik gerilime karşı koyabilir. Halihazırda 125 m rotor çapına sahip ve beş megavat elektrik gücü üretebilen denizaşırı yel değirmenleri inşa edilmiştir.

Yenilenebilir enerji

Umulur ki, Avrupa yeni yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesinde öncü bir rol üstlenecektir. 27 AB ülkesinin devlet ve hükumet başkanları, Mart 2007 tarihinde Brüksel'de gerçekleştirilen bir toplantıda, yenilenebilir enerji kaynaklarının Avrupa'nın enerji dengesindeki payını %6.4'ten 2020 yılına kadar %20'ye yükseltme konusunda fikir birliği yaptı. Akıllı plastik çözümleri, Avrupa'da enerji bilançosunun iyiye gidişine önemli bir katkı sağlayacaktır. Ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım artmaktadır.

Etiketler

Sayfa başına dön