Plastikler sayesinde daha hafif otomobiller

Polimer malzemelerin kullanılabileceği neredeyse sınırsız sayıda uygulama alanı mevcuttur. Valf kapakları, hava filtreleri ve hava giriş tesisatları gibi plastikten yapılan parçalar tek üniteye entegre edilebilir. Daha önce metalden yapılan hava giriş boruları ve yakıt tankları günümüzde neredeyse tamamen plastikten yapılır. Korozyona uğramayan ve kolay takılabilir olan bu parçalar aynı zamanda %40-50 oranında daha hafiftir.Plastikler modern otomotiv mühendisliğinde camın da yerini almaya başlamıştır. Yeni ön ve arka farlar hatta arka ve yan camlar dahi plastikten yapılır.

Yaklaşık 1,000 kg ağırlığa sahip yeni bir orta sınıf otomobilin neredeyse %15'i (yani 150 kg) plastiktir. Rüzgarlık ve tamponlar, gösterge panelleri, farlar, yan ve iç döşemeler, koltuklar ve hava yastıkları, halılar, lastikler, fitil ve contalar, vantilatör kayışları, dişli kutusu bağlantıları, motor kapakları ve daha nice küçük otomobil bileşeni plastiktir.

Otomobillerin çevre performanslarını artırabilmenin daha birçok yolu vardır. Örneğin hibrit araçlarda, kısmen plastikler sayesinde, sıradan benzin motoru ve akü bir araya geliyor. Otomobil üreticisi BMW, gücünü hidrojen yakıt hücrelerinden alarak emisyon yaratmayan bir otomobil geliştirdi.

Geleneksel araç tasarımında, genellikle metal ve plastiklerin karşıt malzemeler olduğu ve bir arada bulunamayacağı düşünülüyordu. Buna rağmen geleceğin teknolojisi, bu iki malzemeyi tek birimde birleştiren hibritte yatıyor. Bu yaklaşım sayesinde ürünlerin sağlamlığı ve gücü artarken ekstra özellikler daha kolay ve kompakt bir şekilde entegre edilebiliyor. Bitmiş ürün, saf metal tasarıma kıyasla yaklaşık olarak %40 daha hafif oluyor.

Etiketler

Sayfa başına dön