Sochi'de Plastikler; Her zaman ve Her Yerde

Sochi'de gerçekleştirilen 22. Kış Olimpiyatları plastik olmadan yapılamazdı. Oyunlardaki 92 dalın tümünde polimerler yer aldı, genellikle de sonucu belirledi. Alp disiplini kayaktan biatlon veya kar kızağına tüm sporlarda atletlerin ve kullanılan ekipmanın azami performans göstermesi gerekir. En iyi sonuca ulaşmak için, en kaliteli malzemelerin kullanılması şarttır. Günümüzde plastikler spor aksesuarları, kış kıyafetleri ve ayakkabılarının olmazsa olmazıdır. Bu durum yalnızca olimpik atletler değil aynı zamanda hobi olarak sporla uğraşanlar için de geçerlidir.

 • Modern Alp disiplini kayaklar
  Modern Alp disiplini kayaklar

  farklı malzemeler ve birkaç kat plastikten üretilir. Bu yapısı hafifliğin yanında kaar kayağı için son derece yüksek direnç ve uygunluk sağlar.

  © Celanese

 • Kayaklı koşu ve biatlon
  Kayaklı koşu ve biatlon

  Kayaklı koşu ve biatlonda farkı yaratan, kayağın alt yüzeyi ve kayma şeklidir. Muhtelif plastik vakslama yöntemleri, herhangi bir kar türü ve sıcaklıkta ideal kayma yüzeyi sağlayabilir. Bu kayak vaksları kayağın alt yüzeyine sürülmesi yeterlidir.

  © Matteo Festi Shutterstock

 • Kızak
  Kızak

  ve bobsley sporları büyük ölçüde plastik malzemeler üzerine kuruludur. Polimerler olmasaydı saatte 150 km'ye varan hızlara ulaşmak çok zor olurdu. Başarının anahtarı aerodinamik ve hafifliktir. Modern kompozit malzemeler dayanıklılık ve sağlamlık sunar, darbeleri emer ve -30 ve altındaki aşırı soğuklara karşı koyar. 

  Skeleton yarışçısı Brady Canfield © Shutterstock

 • Kayakla atlama
  Kayakla atlama

  cesaret, zamanlama ve mükemmel aerodinamik özellikler gerektirir. En iyi atlama ekipleri aerodinamiği iyileştirmek için yeni malzemelerin geliştirilmesine yatırım yapar. Bu kış oyunlarında kullanılan yeni atlama tulumları, sentetik elyaf bazlı yenilikçi dikişler ve optimize edilmiş atkılar sayesinde daha fazla hava girişi sağlayarak sırtta oluşan hava akımlarını azaltır. Pürüzsüz yapılı modern atlama kayakları sürtünmeyi azaltarak hızı artırır. Sochi'deki havalanma rampası plastikten yapılmış olup tüm atlayıcılar için eşit koşullar sağlamaktadır.

  © Shutterstock

 • Buz hokeyi
  Buz hokeyi

  yakın temas sporudur. Bu nedenle kask, omuzluk, tozluk ve dirsek koruyucular, ağızlıklar, koruyucu eldivenler ve süngerli iç çamaşırları gibi koruyucu aksesuarlar zorunludur. Plastikler bu alanda da gerekenleri karşılıyor. Bir zamanlar ahşap malzemeden yapılan hokey sopaları dahi günümüzde kompozit maddelerden yapılıyor. Kuzey Amerika ve Doğu Avrupa'daki birçok spor kulübü, artık buzdan vazgeçerek idmanlarını plastik yüzeylerde yapıyor.

  © Celanese

 • Kayak botları
  Kayak botları

  Olimpik oyunlar modası çabucak mağazalarda yerini aldı. Yeni nesil kayak botları satışa çıktı bile. Daha hafif olan bu botlar daha iyi yalıtım sağlıyor. Ayağın şeklini alacak şekilde tasarlanan plastik iç ve dış tabanlar daha iyi konfor ve esneklik sağlıyor.

  ©Shutterstock

 • Kayak kaskları
  Kayak kaskları

  Günümüzde haklı nedenlerden dolayı alp kayakçılarının büyük çoğunluğu kask kullanır. Her sezon tasarımı değişen bu kasklar aynı zamanda kayakçının performansını da arttırır. Günümüzde modern kayak ve snowboard kaskları çok yüksek güvenlik sunuyor. Bunların darbe dirençleri, ağırlıkları arttırılmadan önemli derecede iyileştirilmiştir.

  © Shutterstock

 • Çığ hava yastıkları
  Çığ hava yastıkları

  Çığ en ciddi doğal tehlike olsa da, çığ hava yastıkları kara tamamen gömülme riskini önemli derecede azaltacaktır. Bu nedenle Alp Dağları'ndaki kurtarma ekipleri ve aynı zamanda birçok serbest kayakçı, göz açıp kapayıncaya kadar şişirilebilecek büyük plastik yastıklar içeren bu sistemleri kullanmaktadır.

  © ABS Çığ Hava Yastığı / Hansi Heckmair

 • Kayak elbiseleri
  Kayak elbiseleri

  Modern kayak elbiseleri (iç çamaşırları, pantolon, tişört, ceket ve eldiven gibi) sizi sıcak ve kuru tutan ancak harika görünmenizi de sağlayan sentetik elyaflardan üretilmektedir.

  © Celanese

 • Dış mekan mobilyası
  Dış mekan mobilyası

  Modaya uygun ve son derece dirençli olan dış mekan mobilyası 1,840 metre rakımda renkli ve konforlu bir "dinlenme tesisi" sunmaktadır.

  © PlasticsEurope

Sayfa başına dön