İyi Süpürme Hareketi (Operation Clean Sweep)

Operation Clean Sweep Nedir?

Çevreye Olan Plastik Granül Kaybının Azaltılması

Operation Clean Sweep plastik endüstrisinin çevreye olan plastik granül kaybının azaltılması amacıyla plastik sanayi tarafından yürütülen uluslararası bir girişimdir. İlk olarak ABD'de 1990 yılında Amerikan Kimya Konseyi (American Chemistry Council - ACC) ve Plastik Endüstrisi Derneği (Plastics Industry Association - PLASTICS) tarafından geliştirildi. Türkiye’de bu girişim PAGEV-Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı tarafından yürütülmekte olup, sertifikasyon OCS tarafından onaylanmış yetkili kuruluşlara yaptırılacaktır.

Bu girişimin amacı Türkiye’de üretim tesislerinden geçen plastik granüllerin, parçacıkların ve tozların gereken özenle ele alınmasını ve nehirlere ya da denizlere karışmamasını sağlamaktır. İyi Süpürme Hareketine (Operation Clean Sweep) katılarak, şirketler en iyi uygulamalara bağlı kalacaklarına ve plastik granül kaybını azaltacak sistemleri uygulayacaklarına ve suların korunmasında kendilerine düşen rolü oynayacaklarına dair bir vaatte bulunurlar. İyi Süpürme Hareketine (Operation Clean Sweep) katılmak çok kolay, ayrıca önemli bilgilerin yer aldığı çeşitli kaynaklar da temin ediliyor.

Şirketim bu harekete neden katılmalı?

İyi Süpürme Hareketi (Operation Clean Sweep) şirketinizin plastik granülleri tesiste tutmasına yardımcı olur, şirketinizin çevreye olan bağlılığını gösterir ve sorumluluk sahibi bir üretici olduğunuzu gösterir. İyi Süpürme Hareketine (Operation Clean Sweep) katılarak kurumsal sosyal sorumluluk sergilemiş olursunuz; katılımınızı mümkün olduğunca geniş bir çevrede duyurmanızı tavsiye ederiz.

Şirketiniz açısından başka bazı faydaları da bulunmaktadır:

• Sürdürülebilirlik/çevre inisiyatiflerinizin bir parçasını oluşturur
• Hammadde kullanımını en üst düzeye getirir
• Kayma ve düşme kazalarını önler
• Operasyonel verimliliği artırır
• Su kalitesinin ve vahşi yaşamın iyileştirilmesine katkıda bulunur
• Şirketinizin ve plastik sanayinin ismini korur

Şirketim harekete katıldıktan sonra ne yapacağız?

İyi Süpürme Hareketine (Operation Clean Sweep) katıldıktan sonra hem yönetim hem de çalışanlar için kontrol listelerine ve granülleri nasıl tutacakları ve sızıntıları hızlıca nasıl temizleyecekleri konusunda çalışanlara eğitim vermek amacıyla şirket içerisinde kullanılabilecek sunumlara ulaşılabiliyor. İyi Süpürme Hareketi (Operation Clean Sweep) Plastik Granül Kaybını Önleme El Kitabı plastik sanayinin tümüne yönelik, plastik granül sızıntılarının önlenmesi, tutulması ve temizlenmesi konusunda en iyi uygulamaları içeriyor. Aşağıdakileri içeriyor:

Tesis denetimleri — aktarım noktalarının ve potansiyel sızıntı alanlarının belirlenmesi.

  • Çalışma alanının düzenlenmesi— tutma sistemleri ve çalışan ekipmanları.
  • Eğitim — program geliştirme ve uygulama.
  • Önleme, tutma ve temizleme prosedürleri (taşıma, yükleme/boşaltma materyalleri, depolama, ambalajlama, geri dönüşüm ve atıkların bertaraf edilmesi).

PAGEV tarafından, uygulamaya konulabilecek önlemler hakkında kapsamlı bir rehber olarak İyi Süpürme Hareketi (Operation Clean Swep) el kitabı temin ediliyor. 

İyi Süpürme Hareketini (Operation Clean Sweep) uygulamaya koyan ABD’li firmalardan örneklerin ve operasyondan nasıl yarar sağladıklarının yer aldığı aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

İyi Süpürme Hareketinin (Operation Clean Sweep) Uygulamaya Konması İçin Kaynaklar

 

 

İyi Süpürme Hareketinin (Operation Clean Sweep) nasıl uygulamaya konacağına dair kapsamlı bir rehberlik sunan el kitabı kitabının tamamını indirmek isterseniz, resme tıklayınız lütfen.

 

Desteğinizi Beyan Edin!

İyi Süpürme Hareketine (Operation Clean Sweep) Nasıl Katılırsınız?

İyi Süpürme Hareketi (Operation Clean Sweep) partneri olmak şirketinizin çevrenin korunması konusundaki kararlılığını ve granül, toz ve parçacık kaybının önlenmesi konusundaki ciddiyetinizi gösterir. İnsiyatifin hedefleri %100 tutma ve sıfır granül kaybıdır ve bu vaatte bulunarak şirketiniz temiz bir çalışma ortamını korumak için çaba gösterdiğini, işyerinde güvenliğe katkıda bulunduğunu ve malzeme israfını azalttığını gösterir. 

Daha detaylı bilgi için https://www.operationcleansweep.com/ İyi Süpürme Hareketi (Operation Clean Sweep) websitesini inceleyebilirsiniz.

Sürekli artan sayıdaki imza sahiplerine katılmak, İyi Süpürme Hareketi (Operation Clean Sweep) partneri olmak için, bizimle iletişime geçiniz.

İletişim:

Çevre Mühendisi Nagihan KUL

Mail: [email protected]

Tel:+90 212 425 13 13

Etiketler

Sayfa başına dön