YERLİ OYUNCAK SEKTÖRÜ FUARDA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

YERLİ OYUNCAK SEKTÖRÜ FUARDA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

PAGEV Yerli Oyuncak Komitesi ithalata karşı atağa geçiyor

Çocukların gelişimi ve eğitimi için vazgeçilmez olan oyuncakların yerli üretimi için çalışmalar yürüten PAGEV Yerli Oyuncak Komitesi, Ortadoğu’nun en büyük oyuncak sektör buluşmasında yerini aldı. 28 Ekim’de İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açan Toyzeria & Kids Turkey Fuarı’nda oyuncak firmaları ile bir araya gelen komite, fuar boyunca yerli oyuncak sanayinin geliştirilmesi ile ilgili faaliyetlerini sektörle paylaşacak.

Türkiye’nin en büyük oyuncak üreticilerinin yerli üretimin korunması ve tekrar canlanması amacıyla bir araya geldiği PAGEV Yerli Oyuncak Komitesi, çalışmalarına bölgenin en büyük oyuncak sektör buluşması olan Toyzeria & Kids Turkey Fuarı’nda başladı. İstanbul Fuar Merkezi’nde 28 Ekim-01 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek fuarda yerini alan komite, Türkiye’de yerli oyuncak sektörünün gelişimi için yürütecekleri faaliyetleri sektör temsilcilerine anlatacak. Sektörün yurtiçinde ve yurtdışındaki etkinliğini artırmak üzere çalışmalar yürüten PAGEV Yerli Oyuncak Komitesi; Ar-Ge, tasarım ve üretim ile ilgili tüm aşamalar, yerli karakterlerin yaratılması ile sektör sorunlarının çözümü için çalışıyor.

Bugün Türkiye’de yaklaşık 800 milyon ila 1 milyar liralık bir oyuncak pazarı mevcut. Ancak ithalatın ve dolayısıyla cari açığın hızla arttığı yerli oyuncak sektöründe, üretim her geçen gün biraz daha yok oluyor. Türkiye’de son beş yıl içerisinde toplam 1,9 milyar dolarlık oyuncak üretildi ve bunun da yaklaşık yüzde 25’ini oluşturan 493 milyon doları ihraç edildi. Söz konusu dönemde ithalat rakamı ise 3 milyar 154 milyon dolara ulaştı. Toplam ithalatın yüzde 92’si Çin’den gerçekleşti.

Türkiye’de son 5 yıl içerisinde toplam 564 milyon dolarlık plastik oyuncak üretimi yapıldı. Üretimin yaklaşık yüzde 25’i olan 141 milyon dolarlık kısmı ihraç edilirken; plastikler toplam oyuncak sektörü ihracatının yüzde 29’luk bölümünü üstlendi. Aynı dönemde 1 milyar 831 milyon dolarlık plastik oyuncak ithalatı yapılırken; plastiklerin toplam oyuncak ithalatından aldığı pay ise yüzde 58 oldu.

Toyzeria & Kids Turkey Fuarı’nın açılışında konuşan PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, “Yerli oyuncak sektörünün gelişimi için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Oyuncakta ithalat muhakkak ki olacaktır. Ancak bu sektör büyük istihdam, tasarım ve yenilik yaratma potansiyeline sahip. Oyuncak sektöründe faaliyet gösteren yerli üreticilerimizi kimseye yedirmeyeceğiz. Oyuncak çocuklarımıza kültürümüzü aktarmanın en önemli enstrümanı, kültürümüzü de Çin’e teslim etmeyi düşünmüyoruz. Uzun yıllar kaderine terk edilen sektörü, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Fikri Işık’ın destekleri ve PAGEV Oyuncak Komitesi liderliğinde canlandırmaya başladık. Bu sürecin katalizörü olmayı sürdüreceğiz. Yerli oyuncak sektörünün daha organize hareket edebilmesi ve böylece gücünü artırabilmesi amacıyla Marmara Bölgesi Düzce üzerinde kurulması planlanan Oyuncak İhtisas OSB’si için çalışmalar ediyor. Bu kapsamda ön kayıtların alınmasına da başlandı” dedi.

Fuara katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Daire Başkanı Fuat Şimşek ise bakanlık olarak yerli sanayinin geliştirilmesi konusunda sektörün yanında olduklarını ve Bakan Fikri Işık’ın katılımıyla PAGEV ev sahipliğinde yapılan Oyuncak Çalıştayı’nın çıktılarını yakından takip ettiklerini belirtti.

 

Etiketler

Sayfa başına dön