Yeni Tebliğ biraz önce (4 Mart 2015, saat 01.40) Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi...

Kıymetli Meslektaşlarımız,

Tebliğ biraz önce (4 Mart 2015, saat 01.40) Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi...

Gümrükte malları bekleyen mağdur meslektaşlarımız ve perişan olan nakliyecilerin durumunu da göz önüne alarak sizlerle bu haberi hemen paylaşmak istedik.

Sizlere son bilgilendirmemizi ulaştırdığımız dün saat 14.00‘den itibaren ilgili birimlerle görüşmelerimiz devam etti. Tebliğin yazım aşamasında, sektör görüşümüz doğrultusundaki taleplerimizin değiştirilmemesi için büyük bir çaba sarf edildi. Her kelime üzerinde yoğun görüşmelerin yapıldığı bu süreç akşam geç saatlerde tamamlandı.

Tebliğ Ekonomi Bakanımız Sn. Nihat ZEYBEKÇİ'nin onayının ardından Bakanlar Kurulu onayı için Başbakanlığa gönderildi. Konuyu başından beri takip eden TBMM Gaziantep Milletvekilimiz Sn. Halil MAZICIOĞLU Bakanlar Kurulu imza sürecini hızlandırarak bu günkü Resmi Gazete'ye tebliği yetiştirdiler.

Gümrüklerde mağdur olan sektör mensuplarımızın mallarını çekmesini sağlayacağı, eski tebliğde yer alan akredite kuruluştan test şartını ortadan kaldırması, Sınır Gümrük İdaresi'nin bulunduğu ilin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yerine ilgili gümrük idaresinin bulunduğu ilin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden “Kapsam Dışı Yazısı alınabilmesi” açısından eski tebliğe göre önemli aşamalar kaydedildi.

Yine önemli bir gelişme de eski tebliğde her parti malın akredite labaratuarda teste gönderilmesi söz konusu iken, yeni tebliğde Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nün malı, ihtiyaç duyması halinde, gümrük laboratuvarlarında veya uygun göreceği diğer laboratuvarlarda analize gönderecek olmasıdır. Üreticiden veya ihracatçıdan bu maddelere ilişkin olarak alınan fatura, Üretici Belgesi ve ekinde analiz sertifikası “Kapsam Dışı Yazısı” almak için yeterli hale gelmiştir.

Gürbulak sınır kapısından yeni fotoğraflar...

 

Yukarıda sürecin ne kadar kritik bir durumdan geçtiğini göstermesi açısından Gürbulak sınır kapısından bugün çekilen fotoğraflara da yer verdik.

Tebliğ ile ilgili çalışmaların neticelenmesi ve mağdur meslekdaşlarımızın mallarını çekecek olmalarına sevinirken, 17 Şubat 2015 tarihinden önceki tebliğdeki gibi ithalatçı beyanına dayanan sisteme dönmek adına da çalışmalarımıza devam edeceğiz. Danıştay 10. Daire’nin 2014/3567 sayılı kararıyla ilgili Ekonomi Bakanlığımızın temyiz başvurusuna her türlü belge ve bilgi ile destek olacağız. Temyiz sürecine katkı vermek isteyen sektör mensuplarımız ilgili dava kararını ekte bulabilirler.


Emeği geçen tüm meslektaş, paydaş ve Sivil Toplum Örgütlerimize teşekkür ediyorum. Adlarını özellikle zikretmek istediğim, ekteki destekçi ve dostlarımıza da şükranlarımı sunuyor, tebliğin ülkemize ve sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum. Konu hakkında detaylı bilgi almak isteyen sektör mensuplarımız Vakfımızla iletişime geçebilirler.

İlgili tüm dökümanlara (4 Mart 2015 tarihinde Yayınlanan Tebliğ, EK-8, Şükran Listemiz, Danıştay 10. Daire'nin Kararı) en alt kısımda yer alan linklerimizden ulaşabilirsiniz.


Saygılarımızla bilgilerinize sunarız,

Yavuz EROĞLU
PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bloomberg HT Ana Haber Programı videosu

Bloomberg HT Ana Haber Programını izlemek için aşağıdaki resme tıklamanız yeterlidir.

 

DÜNYA Gazetesinde yer alan haber...(5.3.2015)

 

SABAH Gazetesinde yer alan haber...

 

DÜNYA Gazetesinde yer alan haber...

 

İLGİLİ DÖKÜMANLAR

 

Etiketler

Sayfa başına dön