TOBB DEPREM BÖLGESİ KONUT SEFERBERLİĞİ

Değerli Üyelerimiz ve Meslektaşlarımız,

Hepimizin bildiği üzere, Kahramanmaraş merkezli yaşadığımız iki büyük depremde 50 binden fazla insanımızı kaybettik. 100 binlerce ev yıkıldı ve kullanılamaz hale geldi. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar, yakınlarına sabırlar diliyoruz. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanımız Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu, depremin olduğu ilk gün “ülkemiz ve illerimiz için ne yapabiliriz?” diyerek, Ankara’da bir kriz masası oluşturdu. Depremin en çok etkilediği il ve ilçelere koordinasyon sağlanması ve ihtiyaçların tespit edilmesi için ekipler gönderildi. Yine bölgedeki Oda ve Borsalardan acil durum temas noktaları belirlendi. 11 İldeki 43 Oda ve Borsa ile koordinasyon halinde tüm Oda ve Borsalar birlikte hareket ederek, her milli meselede olduğu gibi bu deprem sonrasında da TOBB ve Oda/Borsa camiası olarak hızla seferber oldu. Tüm bu süreç içerisinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız  Sn. Murat Kurum’un, depremden etkilenen 11 ilde, 67 bin konut ve köy evinin yapım sürecini başlattıklarına dair açıklamasından sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), depremzedelerin kalıcı konut ihtiyacının karşılanması amacıyla "El Verin Ev Yapalım" kampanyasını başlattığını açıkladı. Bu çerçevede iş dünyası olarak, depremzedelerin yaralarını birlikte sarmaya devam ediyoruz. Acil yardımların ardından şimdi de depreme dayanıklı, çevreci ve enerji verimliliği normlarına uygun konutlar inşa edilecek. Arsa konusunda yer tahsisi, yöresel mimariye uygun mühendislik projesi ve altyapı hizmetleri devlet destekli olacak depremzede konutları, iş dünyamızın finansal desteğiyle inşa edilerek teslim edilecek. 

TOBB Kampanyası hakkında tüm detaylar için linki tıklayınız.

Bu kapsamda geçtiğimiz hafta TOBB Başkanımız Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun çağrısı ile “İş Dünyası Konut Seferberliği Kampanyası”nın (#ElverinEvyapalim) başlatıldığı duyuruldu. Bu kampanya ile İş Dünyası olarak felaket bölgesindeki kentlerimizde depreme dayanıklı ve güvenli konutlar inşa edilmesi amaçlanmaktadır. Kampanya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından 1 milyar TL nakdi katkı vererek başlatılmıştır.

Bağış Kuralları:

İnşaat ve İhaleler:

  • Konut yapılacak bölgeler, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belirlenecektir.
  • Arsa tahsisi ve altyapılar Bakanlık tarafından gerçekleştirilecektir.
  • Konut yapım ihaleleri, Birliğimiz tarafından gerçekleştirilecektir.
  • Yapı denetimleri TOKİ tarafından yapılacaktır.
  • İnşa edilecek evler, TOKİ modelinde 105 m2 ve 3+1 oda büyüklüğünde olacaktır.
  • Her bir blok 20 daireden oluşacaktır.
  • İnşaatlar bittikten sonra depremzedelere kura ile teslim edilecektir.
  • Bir dairenin inşa bedelinin, altyapı ve sosyal donatılar hariç 1,3 milyon TL civarında olması beklenmektedir.
  • Mahalle, site, blok ya da daire bedelinin bağışlanması durumunda, ilgili bölüme bağışçının arzu ettiği isim verilecektir.

TOBB Kampanyası hakkında tüm detaylar için linki tıklayınız.

"Depremzedelerin Yaralarını Birlikte Sarmaya Devam Ediyoruz" Videosunu izlemek için tıklayınız.

Etiketler

Sayfa başına dön