REPLAST EURASIA İLK YILINDA REKOR KIRDI

RePlast Eurasia Fuarı, ilk yılında
rekora imza attı

Sadece Plastik Geri Dönüşüm Teknoloji ve
Hammaddelerine odaklanmış fuara, ilk yılında
10 Ülkeden 123 Katılımcı Firma,
85 Ülkeden de 8.253 Ziyaretçi

Plastik Geri Dönüşüm Sektörünün kalbi, İstanbul’da düzenlenen RePlast Eurasia Plastik Geri Dönüşüm Teknolojileri ve Hammaddeleri Fuarı’nda attı. Avrupa’dan Çin’e uzanan geniş coğrafyadaki pek çok ülkeden ziyaretçileri ağırlayan fuar, geri dönüşüm hammaddeleri ve teknolojilerini üreten firmaların buluşma noktası oldu.

 

RePlast Eurasia Fuarı'ndan görüntüleri izlemek için tıklayınız.

PAGÇEV Yeşil Dönüşüm ve Teknoloji Derneği ile TÜYAP’ın iş birliğinde 2-4 Mayıs tarihleri arasında ilki düzenlenen RePlast Eurasia Plastik Geri Dönüşüm ve Hammaddeleri Fuarı, geri dönüşüm endüstrisinin önemli aktörlerini İstanbul’da buluşturdu. Türkiye’nin, küresel geri dönüşüm pazarında merkez olması hedefiyle gerçekleştirilen RePlast Eurasia Fuarı; 10 ülkeden, 123 katılımcı firmayı ağırlarken, 85 ülkeden de 8.253 ziyaretçiye ev sahipliği yaparak düzenlendiği ilk yılda rekora imza attı. Geri dönüşüm hammaddeleri ve teknolojilerine dair son trendlerin vitrine çıktığı fuara; Çin, Rusya, Hollanda, Almanya, Suudi Arabistan, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Azerbaycan başta olmak üzere pek çok ülkeden geri dönüşüm firmaları katıldılar. Fuarın ilk gününde de PAGÇEV Plastik Geri Dönüşüm Kongresi gerçekleştirildi ve  7 farklı kategoride düzenlenen PAGÇEV Plastik Geri Dönüşüm Ödülleri yarışmasında seçkin jüri tarafından değerlendirilen ve finale kalan markalara da ödülleri verildi.

Avrupa Plastik Üreticileri Birliği’nin (European Plastics Converters - EuPC) de desteklediği RePlast Eurasia Fuarı’na, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda marka ve temsilcileri katılırken; başta Avrupa olmak üzere dünyanın farklı noktalarından yoğun ilgi dikkat çekti. Fuar açılışında konuşan PAGÇEV Başkanı Yavuz Eroğlu, “Ülkemizin, yeşil ekonomiye entegrasyonunu hızlandıracak RePlast Eurasia; geri dönüşüm sektöründe, hammaddeden makina ve ekipman teknolojilerine kadar endüstrimizin tüm yeniliklerine ev sahipliği yaptı. Ülkemizde faaliyet gösteren en önemli geri dönüşüm markalarının yer aldığı fuarımıza ilk yıl ciddi katılım memnuniyet vericiydi.  Yeşil Mutabakat Yol Haritası ile Avrupa ülkeleri başta olmak üzere tüm dünya için atıklar, stratejik hammadde haline dönüştü. Atık savaşlarının yaşanmaya başladığı konjonktürde ithal hammaddeye bağımlı olan Türkiye, geri dönüşüm sektörünü güçlendirdiği oranda cari açığını azaltma ve yeşil dönüşüme entegre olma şansını yakalayacak. Geri dönüşüm çağının başladığı önümüzdeki dönemde atıkların, petrol gibi değerli hale geleceği süreci birlikte yaşayacağız. Tüm sektörler, geri dönüştürülmüş hammaddeye ulaşmak için birbirleriyle rekabete girecekler. Devletler, kendi atıklarına sahip çıkmak için pek çok regülasyonu devreye alırken, özel sektöre bağlı markalar söz konusu atıklarla üretimlerini gerçekleştirmek için deyim yerindeyse kıran kırana rekabete girişecekler.


PAGÇEV PLASTİK GERİ DÖNÜŞÜM KONFERANSI VE ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

PAGÇEV olarak, Türkiye’nin yeşil dönüşümde proaktif rol alması gerektiğine odaklanarak, RePlast Eurasia Fuarı’nı hayata geçirdiklerine dikkat çeken Eroğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Fırsat ve risklerin yan yana olduğu Yeşil Dönüşümde, PAGÇEV Yeşil Dönüşüm ve Teknoloji Derneği olarak taşıdığımız sorumluluğumuzun bilinciyle RePlast Eurasia Plastik Geri Dönüşüm ve Hammaddeleri Fuarı’na ev sahipliği yaparak Türkiye’nin, değişen ve dönüşen yeni ticaret paradigmasında lider olmasının yolunu açmayı hedefledik. Aylar süren hazırlıklarımız neticesinde düzenlediğimiz RePlast Eurasia Fuarı’mızla eş zamanlı olarak PAGÇEV Plastik Geri Dönüşüm Konferansı’mızı da gerçekleştirdik. Uluslararası markaların yer aldığı ve birbirinden önemli sektör liderlerinin konuşmacı olarak katıldığı konferansımızın içinde bir de PAGÇEV Geri Dönüşüm Ödül Töreni’ni icra ettik”.

PLASTİK GERİ DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜNÜN İHTİSAS FUARI REPLAST EURASIA
2025’TE KATLANARAK BÜYÜYECEK

Atıkların, ekonomik değer olduğunu belirterek, tüketiciyi geri dönüşüm konusunda teşvik edecek sistemlerin kurulması gerektiğini hatırlatan Eroğlu, “Bugün atık bulmak oldukça zor ve bu süreç gitgide zorlaşacak. Cari açık ve çevreyi koruyabilmenin ilacı atıkları geri dönüştürmektir. Yakın gelecekte ülkeler arasında atık bulabilmek için atık savaşları yaşanacak. Önümüzdeki dönemde atıklar petrolden daha değerli olacak. Farklı sektörlerden birçok marka, geri dönüştürülmüş hammaddeye ulaşmak için büyük bir rekabete girecek. Tüketiciyi teşvik edecek, kaynağiın ayrı toplama sistemeleri, etkin atık yönetim sistemleri ve geri dönüşüm sürecine dahil edecek depozito sistemine benzer çözümler sunmalıyız” şeklinde konuştu.

REPLAST EURASIA ÖNÜMÜZDEKİ SENE 8-10 MAYIS 2025 TARİHLERİNDE YAPILACAK 

2025’Plastik Geri Dönüşüm Sektörünün İhtisas Fuarı, RePlast Eurasia Plastik Geri Dönüşüm ve Hammaddeleri Fuarı gelecek sene 8-10 Mayıs 2025 tarihlerinde TÜYAP’da ikinci kez ziyaretçilerine kapılarını açacak.

İlk yılında büyük ilgi gören fuara, önümüzdeki yıl yerli-yabancı birçok marka şimdiden başvuru yaptı.

Önümüzdeki sene önüne %100 büyüme hedefi koyan Replast Eurasia Plastik Geri Dönüşüm Teknolojileri ve Hammaddeleri Fuarında yerinizi almak için;


Özlem Ertekin - TÜYAP Proje Müdürü 
[email protected]
+90 (530) 641 35 28

Cesur Çaça - PAGEV İletişim Koordinatörü
[email protected]
+90 (549) 434 04 54

RePlast Eurasia Fuarı'ndan görüntüleri izlemek için tıklayınız.

Etiketler

Sayfa başına dön