PLASTİK SEKTÖRÜNDE BİRLİK SÜRECİNE BİR HALKA DAHA EKLENDİ... Sorunsuz bir çevre için “Mutlu Balıklar” Projesi’ne tam destek

PLASTİK SEKTÖRÜNDE BİRLİK SÜRECİNE BİR HALKA DAHA EKLENDİ Sorunsuz bir çevre için “Mutlu Balıklar” Projesi’ne tam destek

PAGEV öncülüğünde kurulan “Plastik, Kauçuk ve Kompozit Teknik Alt Komitesi” sektörlerin ortak sorunlarının çözümü yönündeki çalışmalarına devam ediyor. Dördüncü kez toplanan komite, sektör sorunlarının yanı sıra çevre ve geri dönüşümü de gündemine taşıdı. Kendilerini “Sorumlu Endüstri” olarak tanımlayan sektör temsilcileri sorunsuz bir çevre için “Mutlu Balıklar” projesine tam destek verdi. Proje kapsamında, başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye kıyılarının atıklardan temizlenmesi hedefleniyor. Deniz yüzeyinden toplanan atıkların geri kazanımı ise Türkiye’nin en genç geri dönüşüm işletmesi PAGÇEV tarafından sağlanacak.

PAGEV, Kauçuk Derneği ve Kompozit Sanayicileri Derneği’nin işbirliği ile T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kimya Alt Komitesi’ne bağlı olarak geçtiğimiz yıl kurulan “Plastik, Kauçuk ve Kompozit Teknik Alt Komitesi”nin dördüncü toplantısı İstanbul Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi.

Toplantının açılışı Plastik, Kauçuk ve Kompozit Teknik Alt Komitesi’nin Başkanlığını da üstlenen PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu tarafından yapıldı. T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü Kimya Sanayi Şube Müdürü Orhan Çetinkaya himayesinde, Kauçuk Derneği Başkanı Nurhan Kaya ve Kompozit Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri İsmail Hakkı Hacıalioğlu yönetimindeki toplantı, İTO Plastik ve Kauçuk Meslek Komitesi Başkanı Rüknet Yeşilyurt ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya ayrıca; TSE , TUIK , İKMİB, İTO, ISO , PAGDER, PLASFED, TSE, TUİK, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Pencere ve Kapı Sektörü Derneği, İstanbul Geri Dönüşümcüler Derneği gibi sivil toplum kuruluşu, kamu ve özel sektör temsilcileri katıldı.

“Plastik, Kauçuk ve Kompozit Teknik Alt Komitesi” toplantısında plastik, kauçuk ve kompozit sektörlerinin genel sorunları dile getirilirken, yapılan çalışmalar ve gelecekteki planlamalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Plastikler konusunda kamuoyunun olumsuz algısı ise toplantının ana gündem maddesini oluşturdu. Bu doğrultuda PAGEV tarafından Türkiye’nin en genç geri dönüşüm işletmesi olarak kurulan PAGÇEV’in son dönem Mardin, Çanakkale ve İstanbul’da gerçekleştirdiği çevre etkinlikleri komite üyeleri ile paylaşıldı. Ayrıca deniz yüzeyinde atıkların temizlenmesini sağlayacak “Mutlu Balıklar” projesi için komitenin tam desteği alındı.

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu toplantı sırasında PAGEV olarak çevre ve geri dönüşüme verdikleri önem doğrultusunda PAGÇEV’i kurduklarını belirtti. Eroğlu, “Biz kendimizi sorumlu endüstri olarak tanımlıyoruz ve çevre için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun bir yansıması olarak Waste Free Oceans hareketinin Türkiye ayağı olarak başlattığımız Mutlu Balıklar projesine devam etme kararı aldık. Projeye İstanbul’dan başlayacağız ve tüm Türkiye’ye yayacağız. Bu projeyle hem denizlerimizi temizleyeceğiz hem de geri dönüşümü teşvik edeceğiz. Ayrıca böylece tüm sektörlere de örnek olacağımıza inanıyoruz” dedi.

Yavuz Eroğlu sözlerini “çalışmalarını sürdürdüğümüz Plastik, Kauçuk ve Kompozit Teknik Alt Komitesi çok başarılı adımlar atıyor, katılımcılarımız da her geçen gün artıyor. Sektörde Birlik Sürecimize bir halka daha ekliyoruz ve önümüzdeki dönem çalışmalarımızda sektörümüzün diğer kuruluşları PAGDER ve PLASFED’in de komitemize katılımından mutluluk duyuyoruz” diyerek bitirdi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü Kimya Sanayi Şube Müdürü Orhan Çetinkaya konuşmasında, “Bugün dördüncü toplantısını gerçekleştiren komite; çok genç, çalışkan ve başarıyla büyüyen bir komite. İlerleyen süreçlerde daha da güçleneceğine inanıyorum” dedi. Çetinkaya, hammadde konusunda sektörlerin yaşadığı sıkıntılara değinerek, petrokimya yatırımını yabancılardan beklemek yerine, pazara sahip olan, petrokimyayı kullanan, bu hammadde ile üretim yapan sanayicilerin elini taşın altına koyması gerektiğini belirtti. Orhan Çetinkaya ayrıca Haziran ayı içerisinde TSE Gebze Kalite Kampüsünde gerçekleştirilen “Yurtdışından Alınan Test Ve Muayene Hizmetlerinin Ülkemize Kazandırılması” çalıştayı hakkında bilgileri de katılımcılarla detaylı olarak paylaştı.

İTO Plastik ve Kauçuk Meslek Komitesi Başkanı Rüknet Yeşilyurt ise toplantıda yaptığı konuşmada, plastik poşetlerin yasaklanması için yapılan bir çalışmaya karşı İTO Plastik ve Kauçuk Meslek Komitesi olarak bir savunma dosyası hazırladıkların ve haklılıklarını kanıtlayarak çalışmadan vazgeçilmesini sağladıklarını dile getirdi. Rüknet Yeşilyurt, “Plastikler inşaattan otomotive, sağlıktan tekstile kadar birçok sektörde kullanılıyor. Artık teknolojiler çok gelişti. Bizler kalifiye eleman eksikliğimize karşın kaliteli ve büyük işler başarıyoruz. Sektörümüz binlerce insana istihdam yaratıyor. Plastik üretmezsek bir yanda ürün ithalatı, diğer yanda ülkemizdeki işsizlik artacak. Plastik sektörünün yanlış bilinen algılarını düzeltmesi için tanıtım çalışmalarına ağırlık vermeliyiz” dedi.

Kauçuk Derneği Başkanı Nurhan Kaya ise “2023 yılı ihracat hedefleri içerisinde kimya sektörüne ayrılan 50 milyar dolarlık hedef içerisinde 25 milyarlık bölüm plastik, kauçuk ve kompozit sektörlerine ait. Biz bu hedefe ulaşacak üretim kapasitesi ve deneyime sahibiz. Ancak hammaddede yüzde 85 ithalata bağımlılığımız bizim en önemli gündem maddemiz. Bu yüzden ülkemizde hammadde yatırımı yapılması ve katma değerli ürünler üretilmesi gerekiyor. Ayrıca gümrük vergilerinin düşürülmesi ve sektör standartlarının oluşturulmasını da bekliyoruz” dedi.

Kompozit Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri İsmail Hakkı Hacıalioğlu da konuşmasında bir önceki toplantıdan bu yana kompozit sektöründe yaşanan gelişmelere değinerek, dernek olarak Avrupa Kompozit Sanayi Birliği (EUCIA) yönetim kuruluna seçildiklerini ve PLASFED bünyesine katıldıklarını açıkladı. Hacıalioğlu, ayrıca kompozitin en önemli girdisi olan cam elyaf fabrikasında yaşanan grevin sektörü tedirgin ettiğini ve en kısa sürede uzlaşma sağlanmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Sayfa başına dön