PLASTİK SEKTÖRÜ REKABET İÇİN YURTİÇİNDE YETERSİZ HAMMADDELERDEKİ DUVARIN KALKMASINI İSTİYOR

2015 yılında plastik sektörü dünya sıralamasında 6. oldu!

Türk plastik sektörü 2015 yılında yüzde 3,2’lik artışla 8,6 milyon tona ulaşan üretimi ile Avrupa ikinciliğini korurken; dünya plastik liginde 6. sıraya yükseldi. Yurtiçi talebin etkisiyle plastik sektörü geçtiğimiz yıl yüzde 4,1 büyüme kaydetti. Sektörün 2015 yılı ihracatı ise miktar bazında 1,58 milyon ton, değer bazında 4,34 milyar dolar oldu. Başarılı üretim ve ihracat performansının yüksek maliyetli hammadde gölgesinde kalmasından rahatsız olan sektör temsilcileri, rakipleriyle eşit rekabet koşullarına sahip olabilmek için yurt içinde yetersiz plastik hammaddelere vergisiz ithalat imkânı talep ediyor.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), plastik sektörünün 2015 yılındaki performansını değerlendiren bir rapor hazırladı. Rapora göre; çoğu küçük ve orta ölçekli firmalar olmak üzere 6 bin 500 civarında üretici firmanın faaliyet gösterdiği ve yaklaşık 250 bin kişiye istihdam sağlayan plastik sektörü, 2015 yılında ülke ekonomisine 13 milyar dolarlık katkı sağladı. Türkiye plastik sektörü, geçtiğimiz yıl yakaladığı başarılı üretim grafiği ile Avrupa’daki ikinciliğini devam ettirirdi. Dünya sıralamasında ise yüzde 2,7 payla 6. sırada yer aldı.

Plastik mamul üretimi 8,6 milyon tona ulaştı

Plastik sektörü 2015 yılında büyümeyi üretimde yakaladı. Sektörün 2015 yılında mamul üretimi bir önceki yıla göre miktar bazında yüzde 3,2 artış ile 8,6 milyon tona yükseldi. Değer bazında ise yüzde 6,6 azalış ile 32,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Değer bazındaki gerilemede petrol fiyatlarındaki düşüş ve euro-dolar paritesindeki dalgalanmalar etkili oldu.

2015 yılındaki 8,6 milyon tonluk toplam plastik mamul üretimi içinde 3,4 milyon tonla plastik ambalaj malzemeler ilk sırada yer alırken; bu ürün grubunu 1,9 milyon tonla plastik inşaat malzemeleri takip etti.

Plastik sektörü söz konusu üretimle kapasitesini yüzde 73 oranında kullandı. Sektörün geride bıraktığımız yılda iç pazardaki tüketimi miktar bazında önceki yıla göre yüzde 4,1 oranında artarak 7,6 milyon tona yükseldi.

2015 yılında sektörün makine teçhizat yatırımı yüzde 3 azalarak 839 milyon dolar oldu. Plastik sektörü 2003-2015 yılları arasında yüzde 78’i ithalatla olmak üzere toplam 8,1 milyar dolarlık makine ve teçhizat yatırımı yaptı.

Petrol fiyatları gerilerken plastik ihracatı azalıyor

Türk plastik sektörünün mamul ihracatı 2015 yılında 2014’e kıyasla miktar ve değer bazında geriledi. Miktar bazında ihracat yüzde 1,6 düşüşle ile 1,58 milyon ton, değer bazında ihracat yüzde 12,8 düşüşle 4,34 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2015’te plastik sektörünün en çok plastik mamul ihracatı yaptığı ülkeler; Irak, Almanya ve İngiltere olarak sıralandı.

Sektörün yurtiçinde ihtiyacı karşılayamayan hammaddeleri ithal ederken ödediği vergiler rekabeti olumsuz etkiliyor

PAGEV 2015 değerlendirme raporuna göre; sektörün en önemli sorunu olan hammadde ithalatındaki yüksek vergi problemi 2015 yılında da devam etti. 2014 yılına kıyasla sektörün hammadde ithalatı miktar bazında yüzde 3,7 artış ile 6,3 milyon tona ulaşırken; değer bazında ise yüzde 15,1 azalışla 9,4 milyar dolar oldu.

Türkiye plastik sektörünün 2015 yılında toplam plastik hammadde üretimi yaklaşık 1 milyon ton civarında gerçekleşti. Aynı dönemde plastik hammadde ihracatı ise miktarda yüzde 2,6 artışla 688 bin tona yükseldi. Değerde yüzde 17 azalışla 933 milyon dolar oldu. 2015 yılında plastik sektörü en çok hammadde ihracatını; Almanya, Mısır ve Rusya’ya yaptı.

Plastik sektörü 2015’te yüzde 4,1 büyüdü

Türk plastik sektörünün 2015’teki ihracat performansıyla ülke ihracatı içinden yaklaşık yüzde 3,6 pay aldığını ve ihracatçı ilk 10 sektör içinde yer aldığını belirten PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, “Yurtiçindeki plastik tüketimi sektörümüzü yüzde 4,1 büyüttü. Her yıl Gayrisafi Milli Hasılanın üzerinde büyüyen bir sektörün temsilcileri olarak ihracatta miktar ve değer bazında yaşadığımız düşüşler nedeniyle büyüme önceki yıl ile aynı seviyelerde kaldı. Plastik için en kötü senaryo GSMH kadar büyümek ve maalesef bu sene bu gerçekleşti” dedi.

Yüzde 85 oranında olan plastik hammadde ithalatının sektörün performansını olumsuz etkilediğine değinen Yavuz Eroğlu, ithalatta Gümrük Birliği anlaşması çerçevesinde AB ülkeleri dışındaki ekseri ülkeye gümrük vergisi uygulandığını ve bu durumun Türk plastik üreticilerinin rekabetçiliğini olumsuz etkilediğiniz belirtti. Eroğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “AB, sanayicilerinin rekabetçiliğini korumak üzere “Askıya Alma ve Tarife Kontenjanı” sistemi uyguluyor. Buna göre Türkiye ve AB’de üretimi bulunmayan hammadde ve ara mamul niteliğindeki ürünler için askıya, AB ve Türkiye’de üretimi bulunan ancak yetersiz olan hammadde ve ara mamul niteliğindeki ürünler için ise tarife kontenjanına (kota) tabi tutuluyor. Türkiye’de yeteri kadar üretilmeyen PP için yaptığımız kota başvurularına AB’li üreticiler hem itiraz ediyor hem de AB pazar durumuna göre kapasite ayrılarak kısıtlı hammadde veriyor, ayrıca verdikleri hammaddelerin fiyatları da farklı. Bu durum ülkemiz plastik endüstrisinin rekabetçiliğini azalttığı gibi tedarik yönünden de zor durumda bırakıyor. Bakanlığımızdan, yerli üretimi yeterli olmadığı için ithal edilen plastik hammaddeler için vergisiz kotası oluşturulmasını talep ediyoruz. Söz konusu kotanın verilmesi halinde hem Türk plastik sektörü çok daha ileri gidecek hem Türkiye ekonomisi kazançlı çıkacaktır. Bu konuda bakanlığımıza hem AB ile Gümrük Birliği güncelleme süreci ile ilgili teklifimizi hem de kota talebimizi ilettik, süreci takip ediyoruz” dedi.

Etiketler

Sayfa başına dön