PLASTİK POŞET FİYATI 2023 YILINDA DA 25 KURUŞ OLACAK!

PLASTİK POŞET FİYATI 2023 YILINDA DA 25 KURUŞ OLACAK!

PAGEV 2019 yılında ücretli plastik poşet uygulamasının başladığı tarihten bu yana fiyatın 25 kuruş olarak sabit kalmasını, alınan bedel içinden marketlere her hangi bir pay verilememesini ve toplanan bedelinin tamamen çevrenin korunması, geri dönüşümün arttırılması ile ilgili faaliyetlerde kullanılmasını talep etmektedir. Bakanlığımız, geçtiğimiz 4 yıldır PAGEV’in de önerdiği şekilde perakendecilerin gerek kamu gerekse de basın yoluyla yaptığı artış taleplerini reddetti.

2023 yılında da poşet fiyatının 25 kuruş olarak belirlenerek fiyatta artış yapılmamasını Bakanlıkta gerçekleştirilen komisyon toplantılarında aynı şekilde savunan PAGEV, kamuoyuna görüşünü bu yıl da açıklamıştı. Amacımız, hem tüketicilerin hem üreticinin hem de çevrenin bir bütün olarak korunmasıydı. Nitekim 06/12/2022 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sn. Murat Kurum, plastik alışveriş poşet fiyatının, 2023 yılı için de 25 kuruş olarak belirlendiğini ve herhangi bir artışa gidilmeyeceğini açıkladı.

Bu açıklamayla 2023 yılında tüketiciler uygulamanın 5. yılında da herhangi bir artış olmadan 25 kuruş ödemeye devam edecek ve böylece vatandaşa ek yük getirilmemiş olacak.

PAGEV olarak son 2019 yılından beri bu uygulamanın marketlerin poşeti satıp gelir elde etmesi için değil, poşet israfının engellenmesi ve çevrenin korunması amaçlı olduğunun altını çizdik. Sevindiğimiz konu ise 5. yılına girecek bu uygulamada Bakanlığımızın da konuyu amacından saptırmak isteyenlere fırsat vermeyerek, poşetin fiyatını bizim de talep ettiğimiz gibi sabit tutması olmuştur.

2023 yılında tüketiciler, her poşet için 25 kuruş öderken, perakendeci de yaklaşık 55 kuruşu devletin başta geri dönüşüm olmak üzere, çevresel faaliyetleri finanse etmek üzere aldığı GEKAP payı ödeyecek. Perakendeciler, tüketiciye sundukları poşetin fiyatını ise kendileri karşılıyor.

FEDAKÂRLIK SIRASI MARKETLERDE

Çevresel kirliliği azaltmak amacı taşıyan paralı poşet uygulamasında tüketicilerin, çevre için poşete 25 kuruş verip fedakârlık yaptığını hatırlatan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, “öte yandan poşet üreticileri de azalan tüketimle işlerinin büyük oranda düşmesine rağmen uygulamaya destek verdiler. Şimdi elini taşın altına koyma sırası marketlere geldi. Marketler de 55 kuruş katkı yaparak çevresel kamu yararı kapsamında adaletli bir uygulamaya imza atılmasına olanak sunacaklar. Ücretli poşet uygulamasıyla tüketici, 25 kuruşu vermemek için zaten gereksiz poşet alımını azalttı. Ancak marketler, kasada “bir poşet daha alır mısınız?” diyerek poşet satma gayretindeydi. 2023’te poşet 25 kuruştan satılmaya devam edileceğinden ve artık satılan her poşet üzerinden marketçinin de kasasından ekstra para çıkacağından kasada poşet verilirken daha dikkatli olunacak. Poşet, satılacak mal olarak görülmekten çıkacak. Böylece çevresel anlamda daha olumlu sonuç elde edilecek. Bakanlığımızdan beklentimiz, ücretli poşet üzerinden toplanan bedellerin geri dönüşüm, depozito gibi çevresel faaliyetlerde etkin şekilde kullanılmasıdır. Başta depozito iade sistemi olmak üzere devam eden çevresel projelerin de ivedilikle tamamlanmasıdır” şeklinde konuştu.

"Perakendiciler 75 kuruş isterken, PAGEV 25 kuruş kalsın diyordu. Bakanlık PAGEV’in önerisi yönünde fiyatı sabit tuttu" Haberi izlemek için tıklayınız.

 

Etiketler

Sayfa başına dön