PAGEV’DEN KALKINMA BAKANLIĞI’NA ZİYARET.... Plastik sektörü Ar-Ge ve inovasyonla büyüyecek

PAGEV’DEN KALKINMA BAKANLIĞI’NA ZİYARET

Plastik sektörü Ar-Ge ve inovasyonla büyüyecek

Türk plastik sektörünün birleştirici gücü PAGEV, T.C. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ı makamında ziyaret etti. PAGEV yönetimi; sektörün mevcut durumu, sorunları ve devam eden çalışmalarını dile getirdi. Toplantıda, Türk plastik sektörünün üretim ve ihracattaki birim değerini ve katma değerli ürün çeşitliliğini artırmak üzere PAGEV tarafından çalışmalarına başlanan sektörün ilk Mükemmeliyet Merkezi hakkında gelişmeler paylaşıldı. Bakan Yılmaz, sektöre kazandırılacak merkeze verilen desteklerin süreceğini açıkladı.

Plastik endüstrisinin çatı kuruluşu Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), sektörün başarılı büyüme performansına sürdürdüğü çalışmalar ve projelerle katkı sağlamaya devam ediyor. T.C. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile bir araya gelen PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri, plastik sektörünün yeni dönemdeki projeleri ve hedefler anlattı. PAGEV heyeti, sektörün geçen yıl gösterdiği performansı ve sorunlarını da aktardı. Toplantının en önemli gündem maddesi plastik sektörünün Ar-Ge ve İnovasyon çalışmaları oldu ve Kalkınma Bakanı Yılmaz’dan bu alanda verilen desteklere devam edileceği sözü alındı.

Türk plastik sektörü bugün üretim kapasitesi ile dünya yedincisi ve Avrupa ikincisi olan rağmen ihracat performansında çok daha düşük üretim yapan ülkelerin gerisinde kalıyor. Bunun başlıca nedeni, Türkiye’nin plastik mamul ihracatında kilogram başına 3 doların altına düşmüş olan birim ihracat fiyatının dünya ortalaması olan kilogram başına 4,4 dolarlık fiyatın yüzde 32 altında olması. Bu durum Türk plastik sektörünün yeterince katma değer sağlamayan mamullerin üretim ve ihracatına yoğunlaştığını gösteriyor. Geleneksel üretim modelinin ileri teknoloji plastiklerin üretimine dönüştürülmesi gerektiğine inanan PAGEV, bu doğrultuda gerekli çalışmaları geçen sene 25. Yıl iftar Şöleninde sektörle paylaşıp , başlattı. Sektöre destek olabilmek için Ar-Ge merkezi çalışmalarına devam ediyor. Nitekim T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Sn. İbrahim Kılıçasalan Aralık ayında Plastavrasya fuarının açılışında PAGEV’le yürütülen çalışmayla ilgili müjdeyi sektörle paylaşmıştı. Bu çerçevede T.C. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile bir araya gelen PAGEV yönetimi, PAGEV Küçükçekmece Mesleki ve Teknik Lisesi’nde kurulması planlanan plastik sektörünün ilk Plastik Mükemmeliyet Merkezi ile ilgili yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Toplantıda, plastik sektörünün en önemli sorunları arasında yer alan enerji ve hammadde konularında sektörel öneri ve görüşlerin iletildiği toplantıda yeni dönem projeleri de anlatıldı. Türkiye geneline yayılan plastik sektör çalıştayları konusunda bilgi verildi ve ülke genelindeki gelecek dönem projeleri hakkında görüşüldü. Sektörün sorunlarını ve PAGEV’in bu sorunlara yönelik çözüm önerilerini dikkatle dinleyen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, plastik sektörüne desteklerinin devam edeceğini dile getirdi.

Sayfa başına dön