PAGEV, ÇİN’DE YENİ ANLAŞMALARA İMZA ATTI...Türk plastik sektörü Çin ile ortak yatırımlara adım atıyor

PAGEV, ÇİN’DE YENİ ANLAŞMALARA İMZA ATTI

Türk plastik sektörü Çin ile ortak yatırımlara adım atıyor

Dünyanın en büyük plastik üreticisi Çin’i ziyaret eden PAGEV, Çinli plastik ve petrokimya endüstrileri ile ikili anlaşmalara imza attı. DEİK tarafından düzenlenen Türkiye-Çin İş Forumu’nda bölgesel yatırımlarda ortaklık yapma kararı alınırken; Türk plastik sektörünün Çin’e olan ihracatının artırılması konusunda da önemli görüşmeler gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin ve Endonezya gezisi sırasında DEİK tarafından düzenlenen Türkiye-Çin İş Forumu’na katılan PAGEV, Çinli plastik ve petrokimya endüstrileri ile ikili anlaşmalara imza attı.

Dünyanın en büyük plastik mamul işleme kapasitesine sahip Çin, sahip olduğu potansiyele rağmen dış ticaret açığı veriyor. 72 milyon ton kapasitesi ile dünyadaki en büyük plastik işleyicisi olan Çin’de plastik mamul işleme sektörü 35 milyar dolar fazlalık verirken, petrokimya sektörü 43 milyar dolar açık veriyor.

Türk plastik sektöründe de benzer bir tablo görülüyor. Sektör, 8,3 milyon ton işleme kapasitesiyle dünyada 7. AB’de ise 2. sırada yer alıyor. Türk plastik işleme sanayi 2 milyar dolara yakın dış ticaret fazlası verirken, Türk petrokimya sektörü dış ticaret açığı oluşturuyor. Çin ve Türkiye’nin plastik mamul konusundaki karşılıklı ticaretinde ise Çin'in 550 milyon dolar kadar ihracat fazlalığı söz konusu.

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, dünyanın en büyük plastik üretici Çin ile gerçekleştirilen iş forumunun Türk plastik sektörü adına oldukça verimli geçtiğini belirterek; “PAGEV olarak Türkiye-Çin İş Forumu’nda Türk plastik sektörü adına önemli anlaşmalara imza attık. Cari açığın kapatılması ve karşılıklı yatırımların artırılması yönünde çalışmalar yaptık. Türk plastik üreticilerinin Çin’e olan ihracatlarını artırması, Çinli ve Türk plastik firmalarının bölgesel yatırımlarda ortaklık yapmaları konusunda karşılıklı çalışılması konusunda mutabakata vardık. Türk plastik endüstrisinin Çin’e en büyük ihracat kalemi olan plastik inşaat malzemeleri konusunda çalışmaların artırılması da görüştüğümüz konular arasındaydı. Ayrıca Türkiye’nin özellikle enerji boru hatlarının da üzerinde bulunması ve bir enerji üssü olması sebebi ile Çinli petrokimya firmalarına, Türkiye ve AB’ye hammadde tedariği amacıyla Türkiye’de yatırım imkânlarını görüştük” dedi.

Yavuz Eroğlu, “Çin dünyanın en büyük plastik mamul işleme kapasitesine sahip ancak petrokimya üretimi çok yetersiz. Bunun çözümünü en büyük petrol kaynaklarına sahip Afrika ve Ortadoğu’da yaptığı uzun süreli anlaşmalarla garanti almış durumda. Ayrıca petrokimya üretiminde kömür gibi alternatif kaynakları da kullanıyor. Petrokimya sanayinin en büyük ikinci girdisi olan elektriği de nükleer santrallerle sağlıyor. Çin, bugün dünyada en fazla nükleer santral inşa eden bir ülke konumda ve bu santrallerin çoğu halen inşaat aşamasında. Tüm bunlarla birlikte Çin’de petrokimya yatırımları hem girdileri, hem de yatırım maliyetini azaltıcı teşviklerle destekleniyor. Dolayısıyla ithal hammaddelere vergi koymak ve koruma tedbiri yerine, teşvik vererek petrokimya yatırımlarını destekliyor. Biz de uygulanan bu modelin Türkiye’de başarılı olacağına inanıyoruz. Artık globalleşen dünyada ortak yatırımların önemi giderek artıyor. Biz de katıldığımız Türkiye-Çin İş Forumu’nda Uzakdoğu’ya daha fazla ürün ihracat edebilmek için bu bölgedeki Türk plastik sektörü yatırımlarını artıracak kolaylaştırıcı tedbirler üzerinde mutabakata vardık. Önümüzdeki dönemde bu anlaşmaların sektörümüzün büyümesine verimli katkılar sağlayacağına inanıyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

Konuyla ilgili PARA Dergisi'nin güncel haberi aşağıdadır.

 

Sayfa başına dön