PAGEV Akademi kapsamında Gaziantep Sanayi Odası’nda Plastik Enjeksiyon Teknolojisi Eğitimi yapıldı

PAGEV Akademi kapsamında Gaziantep Sanayi Odası’nda Plastik Enjeksiyon Teknolojisi Eğitimi yapıldı

Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) ve Güneydoğu Plastik ve Kimya Sanayicileri Derneği (GAPLASDER) işbirliğinde, PAGEV AKADEMİ programı kapsamında “Plastik Enjeksiyon Teknolojisi” eğitimi gerçekleştirildi.

Plastik enjeksiyon ile üretim yapan ve plastik kalıp imalatı gerçekleştiren firma temsilcilerinin katıldığı iki günlük eğitimde; PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu ve PAGEV Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Cemil Çakar kısa birer konuşma gerçekleştirdiler.

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, PAGEV Akademi eğitimlerinin ülkemizde plastik sektörünün yoğunlukla konuşlandığı ve ihtiyaç duyduğu her ilinde yapmayı hedeflediklerini kaydederek, geçtiğimiz ay Konya’da yapılan eğitimlerin ardından şimdi de Gaziantep’de plastikçilerimizle bir arada olmaktan mutluluk duyduklarını da ekledi.

PAGEV Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Cemil Çakar, “Gaziantep önemli bir plastik işleme şehridir. Burada aldığınız eğitimin sizlere faydalı olup olmadığını bizlere bildirmeniz bizi mutlu eder. İleriki zamanlarda başka konularda da eğitim talebiniz olursa o konuda da yardımcı olmaya hazırız. Bilinçli ve verimli üretim kaliteli üretim yapılmasına vesile olalım. Üretim tesislerinde elektriği ve hammaddeyi doğru kullanmak çok önemli. En düşük fireyle üretim yapmak rekabet için çok önemli konulardır” dedi.

Daha sonra Plastik Eğitim Uzmanı Engin Cantürk, plastik Enjeksiyon teknolojisi ve prosesi konusunda sunum yaptı.

Günümüzde, plastik enjeksiyon ile imalat süreçlerinde, işleme prosesini iyi bilmek gerektiğini kaydeden Cantürk, bunun imal edilecek ürünün kalitesi ve maliyetleri üzerinde direkt etkili olduğunu söyledi.

Enjeksiyon prosesi ile imalat yapan işletmelerin genelinde, plastik enjeksiyon prosesinin teorisine hakim olunmaması ve hatalı ürünlerdeki duruşlardan ötürü makinelerin çalışma kapasitelerinin düştüğünü, bunun işletmeler için zaman ve para kaybına yol açabildiğini kaydeden Cantürk, “Plastik Enjeksiyon Teknolojisi eğitimi proseste verimliliği sağlamak, yüksek maliyetleri düşürmek, karşılaşılan sorunların doğru ve zamanında çözülmesini sağlamak amacıyla düzenleniyor. Günümüzde, plastik enjeksiyon ile imalat süreçlerinde, işleme prosesini iyi bilmek, imal edilecek ürünün kalitesi ve maliyetleri üzerinde direkt etkilidir” diye konuştu.

Cantürk, enjeksiyon prosesi ile imalat yapan işletmelerin genelinde, plastik enjeksiyon prosesinin teorisine hakim olunmaması ve hatalı ürünlerdeki duruşlardan ötürü makinaların çalışma kapasiteleri düşmekte, işletmeler için zaman ve para kaybına yol açmakta olduğunu belirterek, “Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), eğitim misyonu kapsamında kurduğu PAGEV Akademi ile proseste verimliliği sağlamak, yüksek maliyetleri düşürmek, karşılaşılan sorunların doğru ve zamanında çözülmesini sağlamak amacıyla, teknik eğitim seminerlerini hayata geçirmiştir” şeklinde konuştu.

Cantürk, daha sonra, "Plastik Enjeksiyon Teknolojisi Eğitimi" konusu kapsamında hazırlamış olduğu sunumunda, "Plastik Enjeksiyon Teknolojisi Eğitimi (Seviye 1)", Temel Polimer Kimyası, Polimerlerde Yapı Özellik İlişkisi, Plastik Enjeksiyon İşleme Tekniği, Plastik Enjeksiyon Makinesi, Enjeksiyon makinesi Kavramları konularıyla ilgili teknolojiler ve sorunlar konularında açıklamalarda bulundu.

Sayfa başına dön