PAGÇEV, ÇEVRE DOSTU BİSİKLETLER İLE ATIKLARA SAVAŞ AÇIYOR

Çevre misyonu çerçevesinde çalışmalar yürüten Türkiye'nin ambalaj atıkları yetkilendirilmiş kuruluşu PAGEV'in (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı) geri dönüşüm iktisadi işletmesi PAGÇEV karbon salımını azaltarak, doğal kaynaklarımızın korunması için bisiklet kullanımı bilincini yaygınlaştırmayı hedefliyor. PAGÇEV, çevreyi koruma misyonundan hareketle sürdürülebilir bir çevre ve geri dönüşüm için bisiklet kullanıcılarının arttırılmasına yönelik çalışmalar yürütüyor.

PAGÇEV, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan şehir içi yollarda bisiklet yolları, bisiklet istasyonları ve bisiklet park yerleri tasarımına ve yapımına dair yönetmelik sayesinde bisiklet kullanımında yaşanacak artışla karbon emisyonunun da azalacağına dikkat çekiyor.

Bakmak ile görmek arasındaki farkın en iyi bisiklet kullanırken anlaşılabileceğini belirten PAGÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, yaptığı açıklamada “Günlük hayatımızda bizi gideceğimiz yere en hızlı şekilde götürebilmesi için araba, otobüs gibi taşıtları kullanıyoruz. Bu koşuşturmanın ve hızın içerisinde etrafımıza dikkat etmeden yaşıyoruz. Oysa bisiklet, insanın çevresindeki güzellikleri ve yenilikleri görmesinin yanı sıra etraftaki düzensizliği ve kirliliği fark etmesini de sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre toplumun çevre duyarlılığı en yüksek kesimlerinden birini bisiklet kullanıcıları oluşturuyor. Tüm dünyada bisiklet kullanımı teşvik ediliyor. Bunun en güzel örneği İspanya’nın Sevilya kenti. Sevilya’da bisikletle ilgili düzenleme ve yolların yapılması ile sadece 3 yılda bisiklet kullanımı 10 kat arttı. Bu aşamada şehirde 120 km’lik bisiklet yolları sayesinde günlük 6 bin olan bisiklet yolculuğu 60 bine çıktı. Bu şehirde yapılan tüm seyahatlerin yüzde 10’a yakın bir kısmının bisikletle yapıldığı anlamına geliyor. İşin güzel yanı da bisiklet seyahatlerine başlayan yüzde 30’luk bir kısım da araç kullanımını bırakıp bisiklet sürmeye başlamışlar. Biz de bu örneği Türkiye’de hayata geçirebiliriz. Hatta geçtiğimiz günlerde bunun için önemli bir adım atıldı. Şehir içi yollarda bisiklet yolları, bisiklet istasyonları ve bisiklet park yerleri tasarımına ve yapımına dair yönetmelik yürürlüğe girdi. Bu yönetmelik, hem sağlıklı ve çevre dostu bireylerimizin sayısı artıracak hem de çevre, sağlık ve kalkınmanın uyumla refahı getirdiği şehirlere doğru ilerleyişin güzel bir simgesi olacak” dedi.

“Dünya Gazetesi 26.11.2015 tarihli baskısında haberimizi Arka kapaktan Tam Sayfa Paylaştı”

PAGÇEV bisiklet etkinliğini izlemek için lütfen tıklayınız

Etiketler

Sayfa başına dön