EPSDER Genel Kurulu sonucunda Erdem ATEŞ yeniden Başkan seçildi

 

 EPS Sanayi Derneği Geniş Katılımlı Sektör Toplantısı ve 27. Seçimli Olağan Genel Kurul 21 Mart tarihinde İstanbul’da yapıldı. Geniş Katılımlı Sektör Toplantısı Erdem Ateş’in açılış ve hoş geldiniz konuşması ile başladı. Erdem Ateş konuşmasında geçmiş dönem yapılanlardan ve güncel sektörel gelişmelerden bahsetti. Daha sonraki açılış konuşmaları; PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu ve Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu ile devam etti.

EPSDER Başkanı Erdem Ateş konuşmasında; “6 Şubat tarihinde yaşamış olduğumuz deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yaralılarımıza acil şifalar ve başta bölgedeki vatandaşlarımız olmak üzere tüm milletimize kolaylıklar dilerim. Felaketten çıkarmamız gereken derslerin en başında, ürünlerin yapı güvenliği ile direkt ilişkisi olup olmamasına bakılmaksızın, kaliteli, standartlara ve mevzuatlara uygun imal edilmiş ürünler imal edilmesi, kullanılması ve uygulanmasıdır.  Bu anlamda sektörümüze ve derneğimize de büyük işler düşüyor. Biz bu konularda üzerimize düşenleri her zaman olduğu gibi yapmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. 

Ülkemizin enerji tüketimi her geçen sene düzenli şekilde artmaktadır.  Ne yazık ki, enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığımızın verilerine göre, tükettiğimiz enerjinin %71’ini ithal ediyoruz.  İthal ettiğimiz enerjiye ödediğimiz rakamalar da her sene düzenli olarak döviz bazında artıyor: 2021’de 50,7 Milyar USD ve 2022 100 Milyar Dolar! Yeni hizmete giren İstanbul Havalimanının yatırım maliyetinin 10,25 Milyar Dolar, Çanakkale Köprüsü’nün yatırım maliyetinin 1,25 Milyar Dolar olduğunu ve konutlarda yapılacak doğru ısı yalıtımı ile ülkemizin enerji faturasını yaklaşık %10-15 yani 10 ila 15 Milyar Dolar düşürebileceğimizi düşünürsek, ısı yalıtımı ile edeceğimiz tasarrufla neler yapabileceğimizi gözümüzde daha iyi canlandırabiliriz.

Sektörü, ancak tüm paydaşların elbirliği yapması ile milli menfaatlerimiz doğrultusunda daha ileriye taşıyabiliriz.  Bunun da en akılcı yöntemi, derneğimiz çatısı altında bir araya gelmektir.  Bu sebepten, bugün aramızda bulunan ve halen dernek üyemiz olmayan EPS üreticisi, EPS makinası imalatçısı veya tedarikçisi ile EPS hammadde üreticisi-tedarikçisi tüm firmaları EPSDER’e üye olmaya davet ediyoruz” dedi.

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu konuşmasında; EPSDER’in Türkiye EPS Pazarının %85’ini temsil ettiğini söyleyerek değer zinciri oluşturduğunuz ve Cfn Kimya, Ravago gibi üreticilerin, Tricon gibi ithalatçıların, Akkaya Makine ve Basaş gibi mamul üreticilerinin bir arada olmasının önemine vurgu yaptı. Başkan Yavuz Eroğlu; “Dünya Ticaretini yeniden şekillendirecek Yeşil Mutabakat üretimde yeni sorumluluklar içerdiğinden birtakım riskleri barındırdığı kadar, sürdürülebilir kalkınma için yeni fırsatlar da sunuyor. Avrupa Birliği, Aralık 2019’da AB Komisyonu tarafından açıklanan Avrupa Yeşil Mutabakat Çağrısı (European Green Deal) ile 2030’a kadar karbon salımını yüzde 50 azaltmayı, 2050 yılına kadar ise net-sıfır karbon salım hedefine ulaşmayı hedefliyor. Avrupa Birliği’nin ‘Yeşil Mutabakat’ adını verdiği bu yeni büyüme stratejisi, sanayiden tarıma, ulaştırmadan enerjiye “karbonsuz bir ekonomi” modeli getirirken, ticareti de yeniden şekillendirecek. Avrupa Komisyonu, bu hedefe yönelik 1 trilyon Euro'luk bir yatırım planı açıkladı. AB mali araçları, kamu ve özel sektör yatırımlarını içeren bu yatırım planı önümüzdeki 10 yıl için ekonominin dönüşümünü finanse etmeyi amaçlıyor. AB’nin bu süreçteki öncelikleri; çevre dostu teknolojilere yatırım yapılması, sanayide inovasyonun desteklenmesi, özel ve toplu taşıma sektörlerinde ulaşımın temiz, ucuz ve sağlıklı alternatifler ile sunulması, enerji sektörünün karbonsuzlaşması ve yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş, binaların enerji verimli hale getirilmesi olarak sıralanıyor. Tüm bunlar finansal anlamda da yeni fırsatlar doğuruyor. Yeşil OSB’lerin ve Yeşil Endüstri Bölgelerinin hayata geçirilmesine yönelik çalışmaların tamamlanması amaçlanmaktadır. Yeşil dönüşüm için teknolojik altyapının da güçlendirilmesi öncelik taşımaktadır” dedi.

Geniş Katılımlı Sektör Toplantısı sonrasında EPSDER Olağan Seçimli Genel Kurul yapılarak Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu ve Haysiyet Divanı Üyeleri seçildi.

Genel Kurul’da seçilen EPSDER’in yeni dönem Yönetim Kurulu ilk toplantısında, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na oybirliği ile BASAŞ Ambalaj ve Yalıtım San. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ateş getirildi. Aynı toplantıda EPSDER yeni dönem komisyonları ve komisyonlardan sorumlu Yönetim Kurulu Üyeleri belirlendi ve görev dağılımı yapıldı. Ayrıca, yeni dönemin öncelikli çalışma konuları ve bunlarla ilgili yapılacak faaliyetler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

22. Dönem EPSDER Yönetim Kurulu isimleri ve görev dağılımları aşağıdaki şekilde belirlendi:

Erdem Ateş - Başkan - BASAŞ AMBALAJ VE YALITIM A.Ş.
R. Kaan Maşlak - Başkan Yardımcısı - PANELSAN ÇATI VE ÇEPHE SİS. SAN. TİC. A.Ş.
Zeynep Pınarkuşu  - Genel Sekreter - RAVAGO PETROKİMYA ÜRETİM A.Ş.
Emin Özgür – Sayman - ATERMİT ENDÜSTRİ VE TİCARET A.Ş.
Haldun Destan - Yönetim Kurulu Üyesi - CFN KİMYA SAN. VE DIŞ TİC. A.Ş.
Oya Düşmez - Yönetim Kurulu Üyesi - ED STRAFOR SAN. TİC. A.Ş.
Soner Arslan - Yönetim Kurulu Üyesi - DİLEKPOR SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
Rıfat Poyraz - Yönetim Kurulu Üyesi - P.P YALITIM İNŞ. YAPI . SAN. TİC. A.Ş.
Fatih Aydın - Yönetim Kurulu Üyesi - TEKNOPANEL A.Ş.
Serdar Badem - Yedek Üye - İZOSET İZOLASYON İN. TİC. A.Ş.
İmdat Özgör - Yedek Üye - AKKAYA EPS MAKİNE İMLT. SAN. VE TİC. A.Ş.
Murat Kalalı - Yedek Üye - KAPTAN EPS AMBALAJ SAN. TİC. A.Ş.
Hüseyin Kadıoğlu - Yedek Üye - KADIOĞLU YALITIM AMBALAJ SAN. TİC. A.Ş.
Hasan Kale - Yedek Üye - TERPA A.Ş. (POLİTEK)

Etiketler

Sayfa başına dön