AB YÖNETMELİKLERİNDE AKTİF VE AKILLI AMBALAJLAMA

Aktif ambalaj; bazı özel uygulamalarda (örneğin anti-mikrobiyal maddeler, değişen ambalaj atmosferi…) içerisinde bulunan ürünün özelliklerini korumada ve kalitesini artırmada rol oynar. Akıllı ambalaj ise, gıdanın durumu hakkında (ısı değişiklikleri, mikro organizmaların gelişmesi) bilgi veren ambalajlardır.

Çerçeve mevzuatı; güvenlik, organoleptik özellikler ve izlenebilirliğin gözetilmesi gibi gerekli şartlarla bu sistemlerin kullanımına izin verir. Ancak plastikler yönergesinde bir ambalajı uygun ya da uygun olmayan konumuna sokanın tam olarak hangi kriter olduğu hususunda belirsizlik vardır. Piyasaya bu konuda daha fazla açıklık getirmek için özel bir mevzuat planlanıyordu ve 29 Mayıs 2009 tarihinde yayınlanan yönetmelik ile bu çalışma açıklandı.

29 Mayıs 2009 tarihinde yayınlanan “Gıdayla Temas Etmesi Amaçlanan Aktif ve Akıllı Malzemeler” hakkındaki yönetmeliğine göre bu malzeme ve maddelerin AB piyasalarına sürülebilmesi için 1935/2004 direktifine ilaveten başka şartlar da getirilmiştir.

AB 'de aktif ve akıllı ambalajlama hakkında bilgi almak için ekteki makaleyi inceleyiniz.


İLGİLİ DÖKÜMANLAR

Aktif ve Akıllı Ambalaj

Sayfa başına dön