Bloomberg HT TV Ana Haberde PAGEV Başkanı EROĞLU, Dev Projeleri Konuşacak

Stratejik yol haritasını anlatacak İKMİB Başkan Adayı Yavuz Eroğlu, bu akşam saat 19:30’da Bloomberg HT TV Ana Haberde, ihracatçının maliyetlerini düşürüp, ihracatın önünü açacak projelerini paylaşacak.

Nisan ayında ihracatçı birliklerinde yapılacak seçim öncesi Türkiye’de kimya sektöründe hizmet veren birçok STK gibi PAGEV’in de desteklediği İKMİB Başkan Adayı Yavuz Eroğlu, ihracatçının maliyetlerini düşürüp, ihracatçının önünü açacak projelerini bu akşam saat 19:30’da Bloomberg HT TV Ana Haber’de izleyicilerle paylaşıyor. En fazla ihracat yapan 3 sektörden biri olan kimyevi maddeler sektörünün temsilcisi olan İKMİB Başkanlığına aday olan Eroğlu, ihracatçıların yaptıkları her ihracatın belirli bir yüzdesinin İKMİB’e kesinti olarak aktardıklarını hatırlatarak, “İhracatçıdan yapılan bu kesinti yıllık toplam 25 milyon TL’yi buluyor ancak ihracatçıdan yapılan bu zorunlu kesintilerin karşılığı olan hizmetler maalesef İKMİB tarafından verilmiyor. Dolayısıyla bizler, artık değişim zamanının geldiğini düşünüyoruz ve bu nedenle İKMİB başkanlığına aday olduk ” diyor.

İKMİB Başkan adayı Yavuz Eroğlu'nun projelerini anlattığı adaylık videosu için tıklayın

Murat Akyüz 12 yıl koltukta oturdu, kalkmakta zorlanıyor

İKMİB’te 12 yıldır başkanlık koltuğunda oturan bugünkü İKMİB Başkanı Murat Akyüz’ün görev süresi yasal olarak Nisan ayında bitiyor ve kanunen bir daha başkanlığa aday olamıyor. Kendisi ile benzer durumda olan diğer başkanlar, Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak, en fazla 2 dönem başkan olabilme kararının iptalini istedi. Ancak Anayasa Mahkemesi, 2 dönemden sonra yeniden başkan olma talebine ret kararı verdi. Karar bu şekilde çıkınca bu kez de birlikleri bölüp, kendilerine başkanlık koltuğu yaratmaya çalıştılar. ‘Böl–Parçala-Yeniden Başkan ol’ şeklinde özetlenen ihracatçı birliklerini bölme planı devreye sokulmak istendi ancak PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu başkanlığındaki STK yöneticileri ve Sektör Temsilcileri buna karşı çıktı. Ekonomi Bakanlığı’nın, Eroğlu ve sektör temsilcilerinin sesine kulak vermesi ve bu plana “DUR” demesiyle ihracatçı birlikleri bölünmedi. Böylece ihracatçı etkisiz birlikçiklere ve daha yüksek aidatlara mahkûm olmaktan kurtuldu.

Kukla başkanlarla ihracatçının sorunları çözülemez

12 yıl İKMİB’teki başkanlık koltuğunda oturduktan sonra Nisan 2018 seçimleriyle artık kanunen başkanlığa aday olamayan Murat Akyüz, bu kez de yönetim kurulunda yer alıp, dışarıdan kendine bağlı olacak bir başkanı aday gösterip birliği yönetmeye devam etmek istiyor. Oysa ihracatçılar, değişimin gerekliliğine inanıyor ve birliğin, uzaktan kumanda ile yönetilerek çözüm üretemeyeceğine inanıyor. İKMİB Başkan Adayı Yavuz Eroğlu, tam da bu nedenle “değişim” ve “çözüm” odaklı anlayışa inanan tüm ihracatçıları, Nisan ayındaki seçime katılarak oy vermeye davet ediyor.

İhracatçının sorunlarının çözümü için mücadele edecek, sonuç odaklı hizmet sunacak yeni bir vizyona-ekibe ihtiyaç var. Bu noktadan hareketle İKMİB Başkanlığına aday olduğunu belirten Eroğlu, “son dört yıldır başkanlığını yaptığım PAGEV, bir sivil toplum kuruluşunun sektör ve toplum için nasıl çalışması gerektiğini gösteren başarılı bir model oldu. Marka STK olarak öne çıkan PAGEV’de hepinizin yakından takip ettiği pek çok önemli sorunun çözümü için çalıştık, ‘olmaz-yapılamaz’ denilen şeyleri başardık ve ihracatçılarımızın önünü açtık. STK’lardaki çalışmalarımızın yanında şirketim olan SEM Plastik yurt içi ve yurt dışı başarılarım da ortadadır. Bugün artık sizlerin de desteğiyle ihracatçı ve sanayici kimliğimle edindiğim tecrübe ve samimi gayretimi İKMİB’e taşımak istiyorum.

Eskinin devamını savunanlar yerine, değişim için proje ve hedefleri olanlarla ihracatın artacağına inanıyoruz. Ayakları yere basan, kimya ihracatına sıçrama yaptıracak, ihracatçılarımızın sorunlarını çözecek somut projelerimizle değişim için geliyoruz” diyor.

"5 Yıldızlı Stratejik Değişim Planımızı hazırladık ve yola çıktık"

İhracata büyük sıçrama yaptıracak projelerini anlatan Eroğlu, 5 Yıldızlı Stratejik Değişim Planı’nı şu şekilde özetliyor: “İlk olarak astronomik aidatlara son vereceğiz. Başkanlığa seçildiğimizde ihracatçılarımızdan alınan yüksek ve zorunlu aidatları hemen düşüreceğiz. İKMİB neden sadece ihracatçıdan yapılan kesintinin sefasını sürüyor ki? Oysa birlik, ihracatçının sırtından geçinmek yerine kendi gelirini de elde eden bir modelle yönetilebilir. Biz bunu sağlayacağız. Ayrıca İstanbul’da, tıpkı Çin’deki Canton fuarının bir benzeri olan Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nı düzenleyeceğiz. Müşterileri, Türkiye’ye getirerek hem ürünlerimizi, hem ülkemizi tanıtacağız. Pazar çeşitliliği için etkin fuarlarımızın sayısını arttırırken, fuar katılım bedellerini de aşağı çekeceğiz. Fuarlarda birliği değil, firmalarımızın markalarını öne çıkaracağız. Uygulayacağımız ‘İhracatçıya Özel Nakliye Hizmetleri’ projesiyle, limanlardaki tekel yapının gücünü kırarak firmalarımızın nakliye masraflarını azaltacağız. UR-GE projelerinin sayısını ve en önemlisi kalitesini arttıracağız. Gezmek için değil, mal satmak için UR-GE projeleri yapacağız. Devlet teşvikleri, Eximbank kredisi, gümrük sorunları gibi birçok konuda destek isteyen ihracatçılarımızın zaman kaybetmemesi adına Ankara Ofisi de açacağız ve sorunların çözümünde nokta atışı sağlayacağız. Bize sadece sorunlarımızla ilgili mail atan İKMİB yerine, sorunların çözümü için mücadele eden bir yapı oluşturacağız. En önemlisi israfa ‘Dur’ diyeceğiz. İKMİB’in 25 milyon TL’lik geliri var. Yönetimdekilerin, Business Class uçuş gibi gereksiz lüks harcamalarını, ihracatçıdan zorunlu kesintiyle yapılan ancak hedefe yönelik olmayan seyahatleri ve tüm gereksiz, 'içi boş' projeleri iptal edeceğiz. İhracatçının cebinden çıkan paralar, ihracatçının sorunlarının çözümünde verimli olarak kullanılacak.

Biz projelerimizle geliyoruz. Bu göreve talip olan başkan adaylarına çağrımızdır: Gelin ihracatçılarımızın önünde, bugüne kadar yaptıklarımızı ve projelerimizi konuşalım. Biz buna hazırız, ya siz?

Kimyada artık değişim ve gelişim zamanı geldi. Fark yaratacak projeleri hayata geçirmeye, her koşulda ihracatçılarımızın yanında olmaya talibiz. 12 yıldır eskiyen anlayışı devam ettirmek isteyenler, çözüm üretecek bir değişimin önünü tıkayamayacaklar.”

Seçimlerde oy kullanmanızı kolaylaştırmak ve sizlere destek olmak amacıyla aşağıda oy kullanma prosedürünü paylaşıyoruz. 

Öncelikle ekteki üye listesinden üyeliğinizi kontrol ediniz. Ardından oy kullanıp değişimi sağlamak için linkteki 'Temsilci Bildirim Yazısı'nı doldurmanız gerekiyor. Bu formu doldurup kaydettirmediğiniz takdirde oy kullanamıyorsunuz. Bu formla seçimde oy kullanma hakkını kazanıyor, daha sonra Nisan ayındaki Genel Kurula katılarak, aynı genel seçimlerde olduğu gibi kapalı zarflarla oyunuzu kullanıyorsunuz. 

Gerekli Evraklar:

1. Firma imza sirkülerinde belirtilen firmanın temsil ve ilzam yetkililerinden biri adına hazırlanmış ekte bulunan Temsilci Bildirim Yazısı (ıslak imzalı ve kaşeli)

2. Firma imza sirküleri 

Konu ile ilgili sizlere yardımcı olabilmemiz için hazırladığınız evraklarınızı tarafımıza gönderebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için 0533 620 87 36 numaralı telefonu arayabilirsiniz. 

Nisan ayındaki Genel Kurul Yer ve Saati açıklandığında tarafınıza ayrıca bilgi verilecektir.

1- Projelerini anlattığı adaylık videosu için tıklayın
2- Bloomberg TV’de İKMİB İhracatçı Birliğimizin Nasıl Olması Gerektiğini Anlattığı video için tıklayın
3- İhracatın önünü açacak projeler videosu için tıklayın

4- "Temsilci Bildirim Yazısı" için tıklayınız.
5- İKMİB Genel Kurul Üye Listesi için tıklayınız.
6- "Adaylık Tanıtım Broşürümüz" için tıklayınız.


“Daha detaylı bilgiye www.yavuzeroglu.org adaylık sayfamdan ulaşabilirsiniz.”

https://www.facebook.com/yvzeroglu
https://twitter.com/yavuz_eroglu?s=08
https://www.youtube.com/user/entrepreneur0102
https://tr.linkedin.com/in/yavuz-eroglu-55905045
https://www.instagram.com/yvzeroglu/

Saygılarımla,

Ertan Güneş 
Genel Sekreter

Etiketler

Sayfa başına dön